Na ulicy Piotrkowskiej znajduje się pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, którego budowę rozpoczęto w 2000 r. Zaprojektowali go Zbigniew Bińczyk i Marek Janiak. Z daleka wygląda jak fragment ulicy wyłożony ciekawszym rodzajem kostki. Dopiero gdy podejdzie się bliżej widać, co przedstawia.
Na 340-metrowym odcinku ul. Piotrkowskiej, między ulicami Nawrot i Tuwima, ułożono prawie 13,5 tys. betonowych kostek z żeliwnymi tabliczkami. Odlano w nich imiona i nazwiska fundatorów, sławnych osób i łodzian znanych często tylko najbliższym sąsiadom. Dzięki temu mieszkańcy Łodzi mogą poczuć, że mają na własność fragment ukochanego miasta. Pierwsze kostki z nazwiskami były z bazaltu. Okazało się jednak, że są mało odporne na ścieranie i uznano, iż lepszymi materiałami będą beton i żeliwo (trwałość żeliwa obliczona jest na co najmniej 50 lat). Potem płytki z nazwiskami będzie można odlać, korzystając z zachowanych matryc.
W Łebie "Skrzynię czasu" z nazwiskami mieszkańców zakopano głęboko w ziemi, w Łodzi wszystkie dane są jawne, "leżą na ulicy". Nazwiska umieszczone na tym nietypowym pomniku znajdują się na stronie www.uml.lodz.pl/pomnik