Las Łagiewnicki, rozciągający się w północno-wschodniej części Łodzi, w odległości ledwie 6-7 km od centrum miasta, to największy miejski kompleks leśny w Europie; większy od paryskiego Lasku Bulońskiego. Żyją w nim dziki, sarny, lisy, zające, borsuki, kuny i myszołowy.
Spacerujący po lesie zazwyczaj kierują swoje kroki ku Łagiewnikom. W dolinie Łagiewniczanki przy źródle stoją tu dwie drewniane kapliczki - XVII-wieczna św. Rocha i nieco młodsza św. Antoniego. Na skraju lasu znajdują się ponadto barokowe zabudowania klasztoru franciszkanów z kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego, a w nim cudowny obraz św. Antoniego i grób "ojca biedaków", bł. Rafała Chylińskiego (1694-1741), beatyfikowanego przez Jana Pawła II. Ciało błogosławionego uległo mumifikacji.
Mikroklimat łagiewnickiej świątyni sprzyja tego rodzaju zjawiskom. Gdy w latach 50. ubiegłego wieku podczas prac remontowych zdjęto XIX-wieczne epitafium Karoliny z Wilkanowskich Dąbrowskiej, we wnęce odkryto pochówek młodej kobiety trzymającej noworodka, zapewne zmarłej wraz z dzieckiem w trakcie porodu. Odkrywców zaskoczył doskonały stan zachowania zwłok. Prawdopodobnie dramat sprzed dwóch stuleci mocno poruszył sumienia łagiewniczan, skoro kobieta zasłużyła na dość nietypową formę grobowca - w ścianie prezbiterium kościoła. Tablica epitafijna Karoliny Dąbrowskiej, za którą kryje się wnęka grobowa, znajduje się na prawo od ołtarza, blisko wejścia do zakrystii.