Odwiedzając Las Łagiewnicki, warto udać się w stronę ulicy Wycieczkowej 75 (około 600 m. od Sanktuarium w kierunku południowo wschodnim). Tam, na niewielkiej polanie skrytej wśród drzew, zwanej niegdyś Pustelnią znajdują się dwie drewniane kapliczki - najstarsze zabytki w granicach Łodzi. Pierwotnie stanowiły one kompleks, sześciu kaplic franciszkańskich w Łagiewnikach. Pozostałe cztery: kaplica św. Walentego (http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/32833,lodz-pamiatkowe-miejsce-po-kaplicy-sw--walentego-i-cmentarzu.html), Matki Boskiej Anielskiej, Przemienienia Pańskiego oraz domek bł.o. Rafała Chylińskiego zostały doszczętnie zniszczone przez okupanta podczas II wojny światowej. Te dwie, które cudem ocalały to kaplica pw. św. Antoniego i pw. św. Rocha.
Kaplica pw. św. Antoniego została wybudowana w roku 1676 na miejscu obecnego kościoła o.o. Franciszkanów. Na "Pustelnię" czyli w obecne miejsce przeniesiono ją w roku 1682. Wzniesiona została w stylu barokowym z drewna modrzewiowego. Wewnątrz znajduje się ołtarz św. Antoniego, tablice wotywne oraz studzienka z której płynąca woda jest uznawana za leczniczą.
Druga kaplica pw. św. Rocha została wzniesiona na początku XVIII w. również w stylu barokowym, o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem św. Rocha. Kapliczki w ostatnich latach przechodziły kompleksowe remonty. Wokół nich są rozmieszczone tablice z bardzo ciekawymi informacjami i archiwalnymi zdjęciami na które polecam zwrócić uwagę odwiedzając "Pustelnię".