Neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP został wzniesiony w latach 1888-1897 w tak zwanym stylu nadwiślańskim, według projektu warszawskiego arcitekta Konstantego Wojciechowskiego. Jest to świątynia wzniesiona z czerwonej nieotynkowanej cegły, trójnawowa z transeptem i dwiema wieżami w fasadzie. Budowę zrealizowano ze składek mieszkańców miasta, a także dzięki hojności rodzin łódzkich fabrykantów, m.in. Scheiblerów, Kunitzerów, Poznańskich. Ci ostatni ufundowali terakotową posadzkę firmy Meroy & Boch Mottlach. Kościół konsekrowany był 5.06.1897 r. przez bpa warszawskiego Kazimierza Ruszkiewicza.
Wcześniej w tym miejscu stał od XV w. kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, który został po rozebraniu przeniesiony na ulicę Ogrodową 22. W okresie okupacji z kościoła Wniebowzięcia NMP Niemcy zrobili magazyn pierza i mebli, natomiast w plebanii umieścili komisariat Policji Kryminalnej Litzmannstadt Ghetto.
Warto wiedzieć: W latach 1918 - 1921 przebywał w Polsce nuncjusz apostolski Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI). Podczas swojej wizyty w Łodzi odwiedził także kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.