Pierwotnie w tym miejscu (dawniej rynek Nowego Miasta) w latach 1826-1828 została wzniesiona świątynia luterańska według projektu Bonifacego Witkowskiego. Bryła kościoła nawiązywała do ratusza miejskiego.
Obecny kościół w miejscu starego został wybudowany w latach 1889-1892 w stylu neorenesansowym, według projektu Otto Gehliga i Mikołaja Prokoffiewa. Świątynia powstała na planie krzyża greckiego, nakryta potężną kopułą. Za wzorzec posłużyła ewangelicka katedra znajdująca się w Berlinie.
W 1945 roku świątynia została poświęcona przez prałata Jana Zdziowskiego i od tamtego czasu służy jako parafia rzymsko-katolicka (erygowana 16.01. 1948 r. przez bp Michała Klepacza) pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego.
Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Informacja:
22 października 2012 r. na frontowej ścianie kościoła uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą wielkie dzieło św. Jana Pawła II. Autorem reliefu jest artysta rzeźbiarz Zygmunt Wujek. Dzieło o wymiarach 2,5 m szerokości i 2,7 m wysokości waży ponad tonę i zostało odlane z brązu w ludwisarni Doroty i Krzysztofa Mrozińskich w Pleszewie. Płaskorzeźbie nadano tytuł: "Dziejowa refleksja z bł. Janem Pawłem II ".