Kamień węgielny pod kościół poświęcił 24 maja 1904 roku abp. Wincenty Teofil Chościak Popiel. Plac pod jego budowę oraz niezbędne materiały budowlane ofiarował Józef Mesner (właściciel młyna parowego i cegielni). Plan oraz kosztorys sporządził inż. Paweł Rübenshem. Kościół, którego powierzchnia wynosi 640 m² został zbudowany z cegły tzw. prasówki. Budowa świątyni była wykonywana przez firmę Nestler i Ferenbach i została ukończona póżną jesienią 1905 r. 10 grudnia 1905 r. została poświęcona przez ks. Karola Szmidla.
Również i do tego przedsięwziecia "przyłożyli" ręce łódzcy przemysłowcy. Edward i Matylda ze Scheiblerów Herbstowie, bo o nich mowa, ofiarowali na budowę 20 tys. rubli. Pokryli również koszty budowy, innych elementów wyposażenia kościoła m.in. zegara czy też posadzki we wnętrzu świątyni. W ten sposób rodzina uczciła pamięć zmarłej córki Anny. W roku 1935 kościół został gruntownie odrestaurowany.
Podczas okupacji niemieckiej, został zamknięty i przemieniony w magazyn. Po wyzwoleniu sukcesywnie był modernizowany i przebudowywany m.in. w 1971 dobudowano obie zakrystie. Obecnie proboszczem parafii jest ks. kan. Piotr Turek.
Ciekawostka:
Okazała barokowa brama prowadząca do świątyni jest darem rodziny Scheiblerów. Prawdopodobnie trafiła do Łodzi z ich pałacu w Kwietnie na Śląsku. Jest wykonana z piaskowca w okresie XVII lub XVIII w. Znajdujące się na niej ubytki są prawdopodobnie skutkiem ostrzenia o nią szabel i mieczy. Znajdująca się w niej furtka z 1918 r. jest darem robotników zakładów Grohmana w Łodzi.