Droga krajowa nr 1... odcinek ul. Rzgowskiej pod nr 242 - Kościół pw. św. Wojciecha - jednych ta świątynia wita, innych opuszczających miasto Łódź żegna.
Aby poznać jej historię musimy cofnąć się do roku 1492. Wówczas to wybudowano drewniany kościółek, który był filią świątyni w Mileszkach. Prawdopodobnie w XVII w. został przebudowany za sprawą darczyńcy, obywatela krakowskiego Jana Mulinowicza. W roku 1902 powstały plany dotyczące budowy nowego kościoła. Ich autorem był warszawski architekt Józef Dziekoński. Przyszła świątynia miała być murowana, trójnawowa, neogotycka.
Budowa bardzo wydłużała się w czasie. Było to spowodowane wybuchem rewolucji 1905 r. a następnie I wojną światową. Zakończono ją dopiero w 1924 r. i to nie do końca - kościół nie miał wież. Zostały one dobudowane dopiero w latach 30. XX w. Dwie, asymetryczne według projektu Wiesława Konowicza. Architekt przy ich projektowaniu wzorował się Kościele Mariackim w Krakowie.
Pierwotny stary, drewniany kościółek został w 1927 r. przeniesiony na ul. Pomorską i stanął obok świątyni pw. św. Teresy . Znajdował się tam do 1961 r. Na podanych linkach można zobaczyć "stary" kościółek:
http://lodzkie.fotopolska.eu/137279,foto.html
http://lodzkie.fotopolska.eu/126278,foto.html?o=b57178&p=1.
Najcenniejszym obiektem kościoła pw. św. Wojciecha jest obraz Matki Boskiej Chojeńskiej. Pochodzi on z lat 1600-1620 i jest namalowany na modrzewiowej desce. Ze starego, drewnianego kościółka zachował się cenny element - "złocista" kula z krzyżem, która niegdyś znajdowała się na nim. Obecnie znajduje się nad bramą główną prowadzącą do świątyni. Znajduje się na niej rok 1643 oraz litery CCIM (CIVIS CRACOVIENSIS IOANNES MULENOWIC) w tłumaczeniu - obywatel krakowski Jan Mulinowicz.
Kościół pw. św. Wojciecha jest wpisany do rejestru zabytków.