Pałac Juliusza Heinzla jest wybitnym przykładem XIX-wiecznej architektury rezydencjonalnej. Znajduje się on na ulicy Piotrkowskiej, pod numerem 104, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta Łodzi. Warto zobaczyć piękny front budynku, ukoronowany ponad gzymsem grupą rzeźb przedstawiającą alegorie Wolności, Przemysłu i Handlu. Budynek całkowicie zasłania położone z tyłu zabudowania dawnej fabryki - dzisiejsze biura łódzkiego magistratu.
Właścicielem pałacu oraz fabryki był Juliusz Heinzel (1843-1895). Syn majstra tkackiego w krótkim czasie doszedł do pokaźnej fortuny. W 1891 r. ten "łódzki król wełny" nabył dobra ziemskie i zamek Hohenfels w Księstwie Sachsen-Coburg-Gotha wraz z przywiązanym do nich tytułem barona.
Rezydencja została wzniesiona w 1882 roku, według projektu Hilarego Majewskiego, przez budowniczego Ottona Gehliga (późniejszego zięcia Heinzla). Siedziba składała się z trzech członów - środkowego, będącego właściwą rezydencją i symetrycznie rozlokowanych po jej obu stronach bliźniaczych oficyn. Pierwotnie rozdzielały je wjazdy bramne zaopatrzone w bogate kute kraty. W końcu lat międzywojennych bramy zabudowano i elewacja frontowa uzyskała zachowany do dziś wygląd.
Po niedawnej renowacji zabytek prezentuje się nad wyraz okazale. W 1999 roku, przez pałacem odsłonięto ulubiony pomnik łodzian - Ławeczkę Tuwima autorstwa Wojciecha Gryniewicza.