W Krośnie warto zobaczyć Muzeum Rzemiosła. Mieści się w dawnej siedzibie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych (1901-1938). Fabryka była własnością Michała Mięsowicza - wybitnego obywatela Krosna okresu międzywojennego, zegarmistrza, wielokrotnego laureata krajowych i międzynarodowych wystaw. Największym sukcesem fabryki było wyprodukowanie zegara nagrodzonego złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1908 roku.
Na wystawę stałą muzeum "Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej" składają się dokumenty rzemieślnicze z okresu od XVIII do XX wieku oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Celem twórców ekspozycji było ukazanie bogatej tradycji krośnieńskiego rzemiosła oraz przypomnienie ludzi z nim związanych.
Ciekawym miejscem jest sala archiwalna, w której zostały pokazane dokumenty obrazujące kolejne etapy rzemieślniczej edukacji - od ucznia, przez czeladnika, aż po najwyższy, mistrzowski stopień wtajemniczenia. Wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego zostały zaprezentowane w formie kilkunastu minipracowni rzemieślniczych prezentujących: szewstwo i rymarstwo, stolarstwo i snycerstwo, bednarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, ślusarstwo, kowalstwo, pszczelarstwo, modniarstwo, krawiectwo, tkactwo, fryzjerstwo, rzemiosła spożywcze.
Ideą muzeum jest upowszechnienie nowej formy zwiedzania przez umożliwienie bezpośredniego kontaktu z eksponatami. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci. Zwiedzający mogą z bliska przyglądać się wybranym obiektom, a także ich dotknąć.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
ul. Piłsudskiego 19, tel./faks 013 432 41 88