Utworzony w 1995 r. rezerwat leśno-krajobrazowy w południowej części gminy, w szczytowych partiach masywu Turnicy, zajmuje powierzchnię 151,85 ha.
Rezerwat powołano dla ochrony zbiorowisk leśnych o charakterze naturalnym, z cennym starodrzewem jodłowo-bukowym oraz zespołu buczyny karpackiej w formie reglowej. Runo bogate jest tu w gatunki roślin górskich (miesiącznica trwała, paprotnik Brauna, goryczka trojeściowa).
W rezerwacie występuje niezwykle ciekawa flora, m.in. porosty charakterystyczne dla środowisk o najwyższym stopniu czystości, a także liczne gatunki chronione (lilia złotogłów, podkolan biały, storczyk plamisty). Z niezwykle bogatej fauny na uwagę zasługują: orzeł przedni, puchacz, puszczyk uralski, dzięcioł białogrzbiety, orlik krzykliwy. Ponadto w rezerwacie żyją wilk, ryś, niedźwiedź i dwa rzadkie nietoperze: nocek Bechsteina i mroczek pozłocisty oraz motyl niepylak mnemozyna. Dodatkowo występują tu rzadkie chrząszcze: wynurt i nadobnica alpejska.
Rezerwat znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego oraz w centralnej części projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Tuż przy jego granicach biegną dwa szlaki turystyczne: żółty z Posady Rybotyckiej na pobliski Suchy Obycz i niebieski z Ustrzyk Dolnych przez Kalwarię Pacławską, Krasiczyn do Dynowa, a także terasa rowerowa z Posady Rybotyckiej przez Turnicę do Huwnik.