Od kasaty klasztoru "szarych mnichów" w Bierzwniku (niem. Marienwalde - Las Maryi) upłynęło już prawie trzy i pół wieku, jednak dzięki cysterskiemu genius loci przeszłość jest tutaj ciągle inspiracją dla teraźniejszości. Większość zabudowań klasztornych została rozebrana lub przebudowana, tak że z pierwotnego założenia zachowały się tylko: prezbiterium kościoła i fragment korpusu nawowego, dolne kondygnacje dwóch skrzydeł mieszkalnych oraz zabudowania browaru w ruinie.
Na szczęście pozostałości te nie zostały "przykryte" nowożytną zabudową, dzięki czemu teren bierzwnickiego claustrum stał się w ostatnich latach obiektem intensywnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Poznania. Z pierwotnego wystroju przetrwały jedynie drobne elementy ceramiczne, takie jak konsole i zworniki sklepień, płytki posadzkowe i fragmenty dekoracyjnych fryzów - są to jednak okruchy niezwykłe w swej autentyczności, nasycone średniowieczną symboliką, która przemawia do nas mimo upływu wieków. Jeszcze dziś można sobie wyobrazić niepokój, jaki w mnichach zdążających krużgankiem do kościoła na wspólną modlitwę wzbudzały demoniczne twarze kobiet i rogatych diabłów patrzące na nich ze wsporników sklepień. Niektóre z tych przedstawień były na tyle kontrowersyjne, że w pierwszej połowie XIX w., podczas adaptacji budynków poklasztornych na potrzeby parafii ewangelickiej, zostały usunięte, bo "lud mógłby się z nich natrząsać"!
We wschodnim skrzydle znajduje się najlepiej zachowane pomieszczenie klasztorne - prostokątny kapitularz, do którego prowadzi częściowo zrekonstruowany gotycki portal w formie biforium. W rozecie nad drzwiami umieszczony jest współczesny witrażyk, na którym przedstawiono najbardziej oryginalny motyw zdobniczy z terenu klasztoru. Są to trzy ryby wpisane w okrąg, mające jeden wspólny trójkątny łepek, co niewątpliwie symbolizuje dogmat o Trójcy Świętej. W 1994 r. - czyli w 700. rocznicę przybycia do Bierzwnika pierwszej grupy mnichów z podszczecińskiego Kołbacza - ów symbol stał się głównym elementem herbu gminy.
W klasztorze, będącym obecnie siedzibą parafii katolickiej, od lat trwają nieustanne prace rekonstrukcyjne, prowadzone z wielką dbałością o szczegóły. W planach jest całkowita odbudowa kościoła, który po sekularyzacji klasztoru utracił dwie trzecie swojej kubatury. Coroczne kampanie wykopaliskowe są okazją do organizowania tutaj festynów historycznych, które należą do głównych atrakcji turystycznych. Podczas festynów można obejrzeć pokazy walk rycerskich, kupić wyroby miejscowego rzemiosła, a także posłuchać występów bierzwnickiego zespołu muzyki dawnej "Ars Antiqua". Zespół, założony w 1989 r. przez Adama Deneka, nauczyciela muzyki z miejscowego gimnazjum, ma już na swoim koncie liczne występy za granicą oraz nagrania radiowe i telewizyjne.