Większości Polaków Koło kojarzy się z umywalkami, kompaktami lub bidetami. Ale wyroby ceramiczne z Koła to nie tylko sanitariaty.
Tradycje kolskiej ceramiki sięgają zamierzchłych czasów. Już w XVI w. na prawym brzegu Warty powstała garncarska osada Zduny. W 1842 r. poznaniak Józef Freudenreich otworzył w Kole fabrykę fajansu. Zakład rozwijał się prężnie, a kolejni właściciele z rodu Freudenreichów przyczyniali się do budowania mocnej marki swojej farfurni. Produkowano tu naczynia stołowe, kuchenne i dekoracyjną galanterię. Podziw budzi bogactwo kształtów i różnorodność zdobień sygnowanych znakami Freudenreichów fajansów, które zdołały się zachować do naszych czasów. Do dekoracji stosowano wiele technik: relief, nadruk, kalkomanię, stemplowanie, ząbkowanie, złocenie i malowanie ręczne. Wyroby fabryki Freudenreichów warto zobaczyć w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz w Muzeum w Krośniewicach.
W 1948 r. fabryka fajansu Freudenreichów została znacjonalizowana. W Zakładach Fajansu "Koło" od 1962 r. oprócz galanterii fajansowej rozpoczęto produkcję wyrobów sanitarnych. Na skutek przemian gospodarczych w latach 90. XX w. z Zakładów Fajansu wyodrębniła się spółka Sanitec Koło, której wyroby sanitarne cieszą się dziś najwyższą renomą. Spuściznę farfurni Freudenreichów przejął natomiast Zakład Pracy Chronionej - spółka Stanpol, która nadal produkuje pięknie zdobione talerze, dzbanki, wazony, filiżanki, świeczniki, maselniczki, puchary itp. Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. M. Kajki 44 można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00, w soboty 10.00-16.00.