Zamiłowania papieża-Polaka do aktywnego wypoczynku i turystyki były szeroko znane. Ukochał góry, ale z grupą wiernych znajomych odbywał też spływy kajakowe rzekami Pomorza i Mazur. Ze zrozumiałych względów wyprawy te otoczone były tajemnicą, stały się znane dopiero po inauguracji jego pontyfikatu.
Jednym ze szlaków przebytych przez Karola Wojtyłę była Rurzyca, którą przepłynął w lipcu 1978 r. Rok później, gdy kardynał krakowski przewodził już całemu Kościołowi, uczestnicy tamtego spływu spotkali się nad Rurzycą. W niezwykle malowniczym miejscu, nad brzegiem położonego w głębokiej dolinie jeziora Krępsko Średnie, stanął wtedy - a właściwie został położony - pierwszy w świecie pomnik Jana Pawła II. Zbudowano go dokładnie w tym miejscu, na którym podczas biwaku wznoszono prowizoryczny ołtarz z kajaków do odprawiania codziennej mszy świętej. Z obawy przed komunistycznymi władzami, w całkowitej konspiracji umieszczono na ziemi okrągły płaski kamień z okolicznościowym napisem, a na pobliskim drzewie zawisł brzozowy krzyż. Dopiero w 2003 r. na sąsiednim drzewie umieszczony został drugi, bardziej ozdobny krzyż, na którym wyrzeźbiono głowę Chrystusa i dwa skrzyżowane wiosła. Przypominają one polowe krzyże konstruowane z wioseł podczas wypraw kajakowych Karola Wojtyły. Od 1993 r. szlak rzeki Rurzycy nosi imię Jana Pawła II.
Wodniakom płynącym wzdłuż północnego brzegu jeziora miejsce z pomnikiem wskazuje tablica informacyjna oraz charakterystyczna pochylona sosna. Pieszo najłatwiej dotrzeć tutaj od strony leśniczówki i pola biwakowego Wrzosy. Pomnik znajduje się między drzewami na stromym brzegu jeziora, ok. 800 m na wschód od pola biwakowego. Od kilku lat w różne dni "papieskie" w tym cichym i odludnym miejscu odprawiane są rocznicowe msze święte. Tworzy się tu rodzaj sanktuarium, nad którym opiekę sprawuje parafia w Tarnówce, w powiecie złotowskim. Co roku w drugą niedzielę sierpnia ze wsi Ptusza do papieskiego kamienia rusza pielgrzymka.