Goraj i okoliczne dobra od 1865 r. należały do pszczyńskiej gałęzi możnego rodu Hochbergów. Książę Wilhelm Bolko von Hochberg w latach 1910-1913 wzniósł w Goraju piękny, neorenesansowy pałac wzorowany na zamku Varenholz w Westfalii.
Obecnie ma tutaj siedzibę Zespół Szkół Leśnych. W zamku zachował się częściowo dawny wystrój, m.in. stylowa biblioteka. Niezwykłą wizytówką tutejszej szkoły jest Zespół Trębaczy Myśliwskich, który czasem daje koncerty przed zamkiem. W czerwcu 2007 r. odbył się tu ogólnopolski festiwal, w czasie którego pobito rekord Polski w grze na rogach myśliwskich - jednocześnie dęło w nie blisko 500 sygnalistów.
Warto odbyć spacer po okolicy. W odległości 600 m na wschód od zamku znajduje się kamień upamiętniający miejsce pochówku Wilhelma Bolka Emanuela von Hochberga (1886-1934), bardzo związanego z dobrami gorajskimi. Książę spoczął w miejscu, gdzie spędzał wiele czasu za życia i z którego widać było teren Niemiec (w okresie międzywojennym granica państwowa przebiegała na odległej o 1 km Noteci). W pobliżu rezydencji rośnie okazały buk o obwodzie pnia sięgającym 500 cm.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie