Gdy na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono przebudowę drogi wodnej Wisła – Odra, rzeka Noteć stała się najważniejszym szlakiem transportowym w północnej Wielkopolsce. Po Noteci pływały barki o nośności ponad 500 ton. Najwięcej przewozów towarowych odnotowano w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Po 1920 r. drogę wodną przedzieliła granica Polski z Niemcami, co musiało wpłynąć na zmniejszenie przewozów tą drogą. Po 1945 r. szlak żeglugowy w całości znalazł się w granicach Polski. Znaczenie gospodarcze szlaku wodnego zmalało po 1980 r. Od lat 90. XX w. nastąpiło wstrzymanie ruchu jednostek z ładunkami. Na początku XXI wieku nastąpiło ożywienie turystyki wodnej.
Noteć jest częścią drogi wodnej E70 i po otwarciu granic w ramach Unii Europejskiej jest szansa, że z każdym rokiem będzie można spotkać na rzece coraz więcej wodniaków. Otwarcie w lipcu 2011 r. przystani na Noteci w Czarnkowie przysłuży się dobrze nie tylko dla polskich turystów wodniaków. Gdy Notecią płynęły jeszcze barki z ładunkami masowymi, w Czarnkowie funkcjonował port rzeczny. Wykorzystano nieczynny od kilkunastu lat port i na jego miejscu powstała nowa marina. Oczyszczono i pogłębiono basen portowy, zbudowano nowoczesny budynek kapitanatu i magazyn. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3,4 mln zł , w tym 1,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Czarnkowska marina spełnia wszystkie standardy do jakich przyzwyczajeni są wodniacy płynący szlakami wodnymi w Europie. Posiada nowoczesną infrastrukturę, obiekty są strzeżone i monitorowane. Można tu skorzystać z bezpłatnego pola namiotowego, sanitariatów, pryszniców, zaopatrzyć się w wodę pitną. Dzięki zbudowanemu slipowi można tu rozpoczynać wędrówkę, wodując łodzie i jachty. Można tu opróżnić zbiorniki ściekowe i wymienić butle gazowe oraz podłączyć łódkę do instalacji elektrycznej. Kto nie ma własnego sprzętu pływającego może wypożyczyć w marinie kajaki i łodzie wiosłowe. Dla przypływających do Czarnkowa wodniaków jest możliwość wypożyczenia rowerów i zwiedzenia miasta i okolic.
Przystanią wodną opiekuje się bosman, który służy wszelką pomocą dla turystów wodniaków, którzy zatrzymają się w Czarnkowie. W sezonie od maja do końca września marina jest czynna w dni robocze od 8.00 – 22.00, a soboty i niedziele od 9.00 – 21.00