Miasteczko Krajeńskie leży przy krawędzi wzniesień na północ od Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Przeważająca część jego zabudowań rozciągnięta jest wzdłuż drogi wchodzącej długim wąwozem między malownicze wzgórza. W centrum Miasteczka znajduje się prostokątny plac - dawny rynek. To przy nim zachował się najciekawszy z tutejszych budynków, często fotografowany piętrowy dom szachulcowy z drugiej połowy XIX w.
Na jednym ze wzniesień po wschodniej stronie wąwozu stoi neogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na przylegającym doń cmentarzu spoczywa Michał Drzymała (1857-1937), bohater narodowy, który nie otrzymawszy od urzędników zaboru pruskiego zgody na budowę domu na kupionej przez siebie ziemi, zamieszkał w wozie cyrkowym. W 1928 r. otrzymał od rządu polskiego gospodarstwo w Grabównie położonym niedaleko Miasteczka Krajeńskiego. Dziś w tym samym domu mieszka jego prawnuk.
Miasteczko Krajeńskie wbrew nazwie nie ma dziś praw miejskich, choć miastem było zapewne już w połowie XV w. W 1973 roku osadzie odebrano status miasta i przyłączono ją do gminy Białośliwie. Mieszkańcy, zabiegający o odzyskanie dawnej rangi swej miejscowości, doprowadzili do jej samodzielności administracyjnej - co prawda już nie jako miasta, lecz stolicy gminy.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie