Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: przeżyj to sam! Pan Twardowski i Przechodzący przez rzekę

Bydgoszcz

Pan Twardowski i Przechodzący przez rzekę

Poznań ma koziołki, Gdańsk panienkę z okienka, a Bydgoszcz Pana Twardowskiego. Dwa razy w ciągu doby, o 13.13 i 21.13 z okna na poddaszu kamienicy (tej z księgarnią) we wschodniej pierzei Starego Rynku wysuwa się figura męża w stroju staropolskim i kłania się nisko gapiom, którzy coraz liczniej oczekują na seanse z udziałem nowej ikony miasta - Pana Twardowskiego. Atrakcja nie tylko dla dzieci!

Jak głosi legenda, słynny mag odwiedził Bydgoszcz w 1560 r. i wsławił się czynem nadzwyczajnym - na prośbę młodej burmistrzyni odmłodził jej szacownego acz podstarzałego małżonka. Dzisiejsi rajcy zatrzymali u siebie na stałe Pana Twardowskiego wyłącznie dla celów turystycznej promocji Bydgoszczy.

Figura czarnoksiężnika powstała pod Częstochową, w pracowni artysty rzeźbiarza Jerzego Kędziory. W ostatnich latach artysta zasłynął realizacjami plenerowych rzeźb balansujących. Niczym cyrkowi akrobaci unoszą się one na wysoko rozpiętych linach, niemal punktowo podparte, w sposób który przeczy naszym doświadczeniom efektów sił grawitacji. Łagodnie balansują przy podmuchach wiatru.

Okazję do podziwiania dzieł rzeźbiarza-maga, który potrafi pokonać siły przyciągania Ziemi, mają na co dzień mieszkańcy wielu miast europejskich, w tym także Bydgoszczy. Przechodzący przez rzekę zawisł na linie nad Brdą w pobliżu ul. Mostowej i spichrzów mieszczących oddział Muzeum Okręgowego. Ojcowie miasta uznali, że balansujące dzieło najlepiej nadaje się do tego, by upamiętnić fakt przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Uroczystość odsłonięcia Przechodzącego odbyła się o północy 30 kwietnia 2004 r.

Promocje w naszym sklepie

7,90 zł
7,90 zł
19,95 zł

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na