Lepcke w Bydgoszczy
Ferdynand Lepcke (1866-1909) był bardzo znanym niemieckim rzeźbiarzem, profesorem berlińskiej Królewskiej Akademii Sztuki. Los zdarzył, że najokazalsze dzieło artysty znalazło się w Bydgoszczy. Była nim fontanna Potop - zespół trzech grup rzeźbiarskich przedstawiających ludzi na skale (8 m wysokości!), mężczyznę walczącego z olbrzymim wężem morskim i niedźwiedzicę z młodym. Całość cechowała niezwykła ekspresja - spiżowe sylwetki osób i zwierząt oddano w momencie dramatycznej walki o życie. Artysta wyraził tragizm położenia tych, którzy nie znaleźli miejsca w biblijnej Arce. Fontannę odsłonięto w 1904 r. W 1943 r. została pocięta na złom - jej brązu potrzebował na frontach wojny niemiecki Wehrmacht.
Po słynnym dziele pozostał dziś basen w parku Kazimierza Wielkiego. Bydgoszczanie starają się odtworzyć swój Potop. Już niedługo jako pierwsze mają się pojawić spiżowe niedźwiedzie. Główna grupa rzeźbiarska zostanie zrekonstruowana na podstawie jej kopii, która zachowała się w bawarskim Coburgu, rodzinnym mieście Lepckego.
Innym dziełem artysty jest symbol Bydgoszczy - Łuczniczka. Naturalnej wielkości posąg kobiety znajduje się dziś w parku Jana Kochanowskiego, w pobliżu gmachu Teatru Polskiego. Powabne spiżowe dziewczę o wymiarach 105/77/105 stoi na postumencie w pozycji łuczniczki, tak jak ją Pan Bóg i Ferdynand Lepcke stworzyli - odziana jedynie w sandały starożytnego fasonu.
Pomnik odsłonięto w 1910 r. Pierwotnie stał na skwerze zwanym dzisiaj placem Teatralnym. Akt jeszcze w latach 30. XX w. budził u wielu zgorszenie (niemożliwe, żeby u mężczyzn!). Łuczniczkę zasłaniano, aby nie rozpraszała uwagi osób biorących udział w procesjach w święta Bożego Ciała. Poza ciut niemodną fryzurą, kanon piękna sprzed 100 lat okazuje się całkowicie zgodny ze współczesnymi tendencjami.
Ostatnie z trzech bydgoskich dzieł Ferdynanda Lepckego można oglądać w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Jest to równie odważna co Łuczniczka rzeźba z brązu zatytułowana Pocałunek.
W placówce warto zobaczyć najbogatszą w Polsce kolekcję prac Leona Wyczółkowskiego (prawie 700 obrazów, rysunków i grafik).