Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Ewa Bronikowska i jej pośmiertne wędrówki

Międzyrzecz

Ewa Bronikowska i jej pośmiertne wędrówki

Portrety trumienne, charakterystyczne dla zwyczajów Rzeczypospolitej XVII i XVIII w., były popularne szczególnie w Wielkopolsce. Nie zawsze podczas ceremonii pogrzebowych mocowano je do trumien, bywało, że zawieszano nad sarkofagiem. Czasem pełniły funkcję konterfektów epitafijnych.

Międzyrzeckie muzeum swój niezwykły zbiór portretów trumiennych, blach inskrypcyjnych i herbowych używanych w ceremonii pogrzebowej zawdzięcza twórcy i wieloletniemu kustoszowi, Alfowi Kowalskiemu. Dzięki jego pasji ocalone z pobliskich kościołów ewangelickich portrety stanowią dzisiaj obok zbioru Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej jeden z trzech największych zbiorów w Polsce. Podczas organizowanych w latach 60. XX w., z okazji tysiąclecia państwa polskiego, wystaw sztuki polskiej, portrety trumienne zwróciły uwagę zagranicznych krytyków. Szczególnie wysoko oceniono wówczas barokowy portret trumienny 10-letniej Ewy Bronikowskiej (1662-1671). Każde muzeum przygotowujące wystawę poświęconą sarmackiej ceremonii pogrzebowej zwraca się do muzeum w Międzyrzeczu o wypożyczenie najważniejszych dzieł z kolekcji, a zwłaszcza portretu Ewy Bronikowskiej. Konterfekt małej dziewczynki, przedstawionej jako osoba dorosła, odwiedził najważniejsze muzea Europy i świata, popularyzując zbiory międzyrzeckiego muzeum.

Promocje w naszym sklepie

29,40 zł
7,50 zł
29,40 zł

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na