We wsi Wełna na szczególną uwagę zasługuje drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (1727) zbudowany na planie krzyża łacińskiego, kryty gontowymi dachami. To w nim 11 września 1780 r. Józef Wybicki wziął ślub z Esterą z Wierusz-Kowalskich, która była jego drugą żoną.
Najbardziej nietypową cechą tej świątyni, wyróżniającą ją spośród zachowanych w Wielkopolsce kościołów drewnianych, jest kryte obejście wokół nawy. Wchodzi się do niego z kruchty oraz przez drzwiczki umieszczone w narożnikach transeptu. Tego rodzaju podcienia nazywa się "sobotami". Można je spotkać w kościołach na Śląsku, w Małopolsce i na Morawach.
Niezwykłości wnętrzu świątyni nadaje iluzjonistyczna polichromia, wykonana przez Adama Swacha, franciszkanina z Poznania. Malowidła zdobią nie tylko ściany, ale także ołtarze. Stalle w prezbiterium, drzwi do zakrystii, ambony i konfesjonały pokrywają kompozycje malarskie z wierszowanymi napisami o tematyce religijnej. Podobną dekorację ma druga para stalli, umieszczona pod chórem.