Oczom podróżujących drogą nr 83 z Sieradza na północ, w Małkowie ukazuje się niezwykle malowniczy widok. Na wysokiej skarpie wznosi się okazały klasycystyczny pałac o charakterystycznej bryle. Pałac, wzniesiony ok. 1820 r. na zlecenie ówczesnego właściciela dóbr małkowskich, kasztelana sieradzkiego Pawła Biernackiego, zaprojektował Fryderyk Albert Lessel (ówczesny główny architekt Warszawy). Jak głosi tradycja, projektant wzorował się na rezydencji Napoleona na Elbie.
W 1875 r. majątek przeszedł na własność rodu Pstrokońskich. Od 1895 r., gdy pałac objęły we władanie panie Maria i Walentyna Pstrokońskie, stał się on prawdziwym azylem dla artystów. Do najznamienitszych gości Małkowa należał Władysław Reymont. Stałym bywalcem pałacu był malarz Zygmunt Andrychiewicz, często gościli tu także malarz i wynalazca Czesław Tański, rysownik Antoni Kanieński, rzeźbiarz Stanisław Jagmin i malarka Melania Mutermilch. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany, a kolejni gospodarze pałacu doprowadzili do dewastacji obiektu.
Dopiero w 2001 r. przeszedł w ręce prywatnych właścicieli, którzy przywrócili mu dawny blask. Obecnie mieści się tu elegancki dom gościnny prowadzony na styl francuski. Można się na weekend zatrzymać w jednym z urządzonych z wielkim smakiem pokojów lub apartamentów, zjeść wykwintny posiłek złożony z potraw kuchni polskiej, francuskiej lub włoskiej, zażyć jazdy konnej lub powędkować nad pobliską Wartą czy zalewem Jeziorsko. Koneserów gospodarz zaprasza do prywatnej winniczki, w której zgromadził butelki z najlepszymi rocznikami win francuskich. Barwnie snute opowieści o winnicach, produkcji win, o tajemnicach tego szlachetnego trunku umilają degustację.
Chateau Małków
Małków 97, tel. 043 829 55 11, 0 512 354 720
www.malkow.com.pl