Chociaż Skierniewice są miastem już od 1360 r., pozostają mocno związane z rolnictwem. W dawnym pałacu arcybiskupów gnieźnieńskich ulokował się Instytut Warzywnictwa, a w pałacyku myśliwskim - Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Obie klasycystyczne budowle są jednocześnie najcenniejszymi zabytkami miasta.
Co roku w jeden z wrześniowych weekendów spokojne na co dzień Skierniewice ogarnia szał zabawy i zakupów. Chlubiące się wieloletnią tradycją Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw przyciąga wszystkich, którzy chcą ucieszyć oko plonami późnego lata. Ulicami miasta przechodzi barwny korowód w strojach regionalnych. Jego uczestnicy niosą najbardziej kolorowe i dorodne okazy warzyw i owoców. Jeżeli ten widok zachęci kogoś do rozpoczęcia uprawy, to na wielkim kiermaszu bez trudu znajdzie wszystko, co do tego potrzebne - od nasionek po dorodne drzewa, od nowoczesnego sprzętu po możliwość konsultacji z fachowcami. Przy okazji można spróbować smakowitych, wyhodowanych w Skierniewicach odmian jabłek i zrobić zapas miodu na zimę.
Podczas dożynek nie może oczywiście zabraknąć dobrej zabawy. Organizatorzy starają się, aby każdy miał szansę posłuchać ulubionej muzyki w jak najlepszym wykonaniu. Można również spróbować swoich sił w rozgrywkach sportowych albo sięgnąć po koronę Miss Święta.
Kto przyjedzie do Skierniewic pociągiem, powinien przyjrzeć się uważniej tutejszej stacji. Wybudowany w 1874 r. dworzec kolejowy był obiektem "cesarskim" - jego zadaniem było zapewnienie komfortu i właściwej oprawy władcom imperium rosyjskiego. Architekt Antoni Idźkowski nadał budowli cechy mauretańskie.