Warto wygospodarować nieco czasu w podróży drogą nr 1, by odwiedzić niewielki Wolbórz. Chociaż trudno w to uwierzyć, był czas, gdy tutejszy dwór biskupi pełnił rolę jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce. Za czasów biskupstwa Piotra z Bnina (1483-1493) do Wolborza zjeżdżali wybitni uczeni, humaniści i artyści. Jednym z najsłynniejszych gości wolborskiego dworu biskupiego był Kallimach (Filipp Buonaccorsi), który właśnie tu prowadził twórcze dysputy ze swymi przyjaciółmi, znakomitymi humanistami Bernardino Gallo i Maciejem Drzewieckim. Wolbórz wielokrotnie odwiedzali królowie, właśnie tu przed bitwą pod Grunwaldem Władysław Jagiełło obmyślał strategię wojny z Krzyżakami.
W 1671 r. wspaniały dwór został zniszczony przez wielki pożar. W XVIII w. w pewnym oddaleniu od miasta wzniesiono nową siedzibę biskupów. Architektem barokowego pałacu był Francesco Placidi. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego wchodzi m.in. 4-letnie Technikum Hodowli Koni. Kształci ono kadry dla Stada Ogierów w pobliskich Bogusławicach.
Na placu Władysława Jagiełły stoi obelisk z popiersiem urodzonego w 1503 r. w Wolborzu wybitnego myśliciela i reformatora epoki renesansu, Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jego dzieło O naprawie Rzeczypospolitej jest ważną pozycją w kanonie literatury polskiej.
Po wielu latach wojaży po kraju i świecie Modrzewski powrócił do rodzinnej miejscowości, w której objął urząd wójta. Został pochowany we wsi Małecz, w okolicach Lubochni. Próżno jednak szukać jego mogiły na tamtejszym cmentarzu - czas dla nagrobnych kamieni okazał się bardziej bezwzględny niż dla światłych myśli.