Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Elbląg

Kościół pw. św. Wojciecha

Neogotycki kościół pw. św. Wojciecha był drugim katolickim kościołem w Elblągu. Wybudowano go w latach 1901-1902 ze składek zbieranych na całej Warmii.Już w 1869 roku utworzono fundusz budowy kościoła w Pangritz - Kolonie dzielnicy włączonej do Elbląga w 1913 roku - obecnie osiedle Zawada. Trzynaście lat później zakupiono ziemię na wzgórzu tzw.Nowy Świat.Stojącą tam karczmę zaadaptowano na kaplicę i plebanię. Biskup warmiński zarządził w 1896 roku budowę kościoła.Miał on otrzymać wezwanie św. Wojciecha w związku z odbywającymi się obchodami 900 - lecia jego męczeńskiej śmierci.

Świątynia ta, to trójnawowa hala z niewielkim prezbiterium z wysoką wieżą od strony zachodniej. We wnętrzu znajdują się m.in. trzy ołtarze z figurami świętych oraz ambona neogotycka,czternaście obrazów stacji krzyżowej oraz zabytkowe witraże z postaciami świętych.Większa część wyposażenia pochodzi w początku XX wieku. Wraz z kościołem powstał wokół niego cmentarz parafialny zachowany do dziś.

Zaproponował: sonia27

Opis uzupełnił: sonia27 16-01-2013

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na