Kowary, zaraz po zakończeniu II wojny światowej, stały się znaczącym ośrodkiem górnictwa rud żelaza, a później także rud uranu. Po przejęciu miasta przez polską administrację rozpoczęto wydobycie magnetytu, najwartościowszej rudy żelaza. Z kopalni Wolność już w sierpniu 1945 r. wysłano do huty w Gliwicach 180 ton rudy.
Prowadzone w latach 1946-47 badania występowania rud uranu w rejonie Kowar, Miedzianki oraz Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, doprowadziły we wrześniu 1947 r. do podpisania umowy naukowo-technicznej ze Związkiem Radzieckim. Z początkiem stycznia 1948 r. zaczęło działać wyodrębnione przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Kowarskie Kopalnie, które w 1951 r. zmieniło nazwę na Zakłady Przemysłowe R-1. Do Kowar przybyło z ZSRR kilkudziesięciu inżynierów górników, geologów, geofizyków i innych specjalistów. Proces wydobywania rudy uranu był pilnie strzeżony i całość wytworzonego wzbogaconego koncentratu była wywożona do Związku Radzieckiego. Od 1948 r. następował bardzo szybki rozwój przedsiębiorstwa i tym samym wydobycia uranu. Gdy w grudniu 1948 r. pracowało w przedsiębiorstwie ponad 2500 osób, to już w dwa lata później stan załogi wynosił niemal 8000 osób.
W 1953 r. skończył się burzliwy okres rozwoju przedsiębiorstwa, bowiem zasoby rud uranowych były na wyczerpaniu i ich eksploatacja stawała się nieopłacalna. Miasto, chcąc zabezpieczyć potrzeby przedsiębiorstwa, musiało się rozbudowywać. W latach 1949-1952 wybudowano Osiedle Górnicze, składające się z 57 budynków o 672 mieszkaniach, żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, ogólnokształcącą oraz duży dom kultury. Kowarski Dom Kultury, zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku w stylu socrealistycznym, stanowi obecnie siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki. W środku znajdują się czytelnie, sale wystawowe, pracownie i duża sala widowiskowa na kilkaset miejsc, której ściany zdobią płaskorzeźby o tematyce górniczej. Przed budynkiem stoją dwie kamienne rzeźby górników, przypominające okres intensywnego wydobywania rud żelaza i uranu w Kowarach.