Drawieński Park Narodowy w całości mieści się w zlewni rzeki Drawy, chociaż leży na pograniczu aż 3 województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Największą atrakcją jest właśnie Drawa, którą kilkakrotnie spływał Karol Wojtyła. Ten uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce szlak kajakowy nosi dziś imię Jana Pawła II. Prowadzi przez fragmenty głębokiej doliny silnie meandrującej rzeki, której brzegi porastają piękne lasy liściaste: buczyny, grądy i podmokłe łęgi. Zarówno Drawa, jak i jej główny dopływ Płociczna płyną przez szeroką sandrową równinę usypaną z piasków wymywanych prze wody topniejącego lodowca. Bystry nurt obydwu rzek rzeźbi efektowne wąwozy, których zbocza mają nawet 30 m wysokości!
Lasy zajmują wprawdzie ponad 83% powierzchni parku, ale dominuje w nich sztucznie wprowadzona sosna i wyraźnie widoczne są efekty planowej gospodarki leśnej. Bardziej naturalny charakter mają torfowiska, łąki i jeziora.
Na wyspie na jeziorze Ostrowiec żyje liczna kolonia kormoranów. Hydrologiczną ciekawostką jest Jezioro Czarne, którego wody przy dnie mają dużą gęstość i praktycznie nigdy nie mieszają się z tymi bliżej powierzchni.
W parku rośnie wiele rzadkich gatunków torfowiskowych, takich jak turzyce, rosiczki, błotne fiołki czy chamedafne północna. Jednak największą osobliwością są storczyki, które rosną również w lasach. Nad Drawą stosunkowo łatwo można spotkać: bielika, rybołowa, kormorana, tracza nurogęś, gągoła i wypatrzeć ślady żerowania bobrów. W rzekach i jeziorach żyją rzadkie gatunki ryb, m.in. trocie: wędrowna i jeziorowa, oraz sielawa i sieja.
Dla turystów przygotowano szlaki kajakowe, piesze, rowerowe i konne w rejonie Zatomia. Przewidziano też miejsca dla wędkarzy.