O dawnym bogactwie rodziny Richterów (przybyli do Łodzi w 1825 r. z Czeskiej Lipy) dziś już tylko świadczą pozostałe po nich fabryki i wspaniałe zabytkowe wille, które są dumą architektoniczną miasta. Wszystkie są zlokalizowane bardzo blisko siebie i opisane na portalu. Przy ul. Wólczańskiej 199 znajduje się jeszcze jedna willa-pałacyk. Należała ona pierwotnie do najstarszego z synów Józefa Richtera - Zygmunta.
Obiekt został wzniesiony w roku 1888 w stylu nawiązującym do neorenesansu willi włoskich. Uwagę przyciąga kartusz z datą i głową aniołka, który się znajduje nad bogato zdobionym balkonem. Wewnątrz pałacyku zachowały się oryginalne m.in.: westybuł (obszerny, reprezentacyjny przedpokój), lustro w marmurowej oprawie, witraż, sztukaterie.
Willa ta była drugim budynkiem należącym do Zygmunta Richtera. Pierwszy znajduje się przy ul. Stefanowskiego 19 i jest najstarszym z kompleksu rezydencjonalnego Richterów . Po zakończeniu II wojny światowej przez wiele lat w budynku funkcjonowało przedszkole. Następnie w 1996 r. willę przejęła spółka Międzynarodowe Targi Łódzkie, która przeprowadziła generalny remont obiektu wraz z otaczającym go zabytkowym ogrodzeniem. Obecnie budynek czeka na nowego dzierżawcę.
Ciekawostka:
W przy willowym ogrodzie znajdują się cztery bzy, które liczą sobie już przeszło po 100 lat i urosły do rozmiarów drzew!