Turyści chętnie odwiedzają Żerków. Przyczynia się do tego głównie jego lokalizacja - miasto rozłożyło się na morenowym Wale Żerkowskim, osiągającym na pobliskiej Łysej Górze wysokość 161 m n.p.m. Niezwykły klimat Żerkowa tworzą kręte uliczki (nierzadko o pochyłym przebiegu), górujący nad miastem kościół i... wieża telewizyjna.
Zabytkiem dużej klasy jest barokowy kościół św. Stanisława, z lat 1717-1718. Jego architektem był zapewne Włoch Jan Catenazzi. Wewnątrz na sklepieniu znajduje się dekoracja stiukowa, a polichromię wykonał franciszkanin Adam Swach rodem z Moraw, twórca niezwykle płodny. Po północnej stronie kościoła warto zobaczyć starszą o ponad 100 lat ośmioboczna kaplica z wczesnobarokowymi nagrobkami Roszkowskich. Tablica na ścianie zewnętrznej poświęcona jest ks. Janowi Nepomucenowi Chrzanowi (1885-1942), tutejszemu proboszczowi, jednemu ze 108 błogosławionych ofiar II wojny światowej.
Na południe od kościoła znajduje się park krajobrazowy z pomnikowymi drzewami. Stojący tu niegdyś pałac spłonął w 1831 r. Wkrótce potem Żerków odwiedził Adam Mickiewicz. Być może to widok zgliszcz żerkowskiego pałacu znajdujemy w opisie zrujnowanego zamku Horeszków w Panu Tadeuszu.
Współczesnym symbolem Żerkowa jest zewsząd widoczna telewizyjna wieża przekaźnikowa. Ma wysokość 72 m (licząc łącznie z zamontowaną na niej metalową konstrukcją). Takie okrągłe żelbetowe obiekty powstawały w latach 1960-1962 co 60-80 km między Łodzią a Berlinem, według typowego czechosłowackiego projektu.