Przypatrując się ciekawej kapliczce umiejscowionej przy ul. Katedralnej tuż przy nowym pałacu biskupim, należało by tu wspomnieć w kilku słowach o Józefie Geritzu. W skrócie to urodził się 3 kwietnia 1783 r. w Jezioranach a zmarł 16 lipca 1867 r., w roku 1812 otrzymał wyższe święcenia kapłańskie natomiast 21 czerwca 1841 r. został wybrany na biskupa warmińskiego. Historia ocenia go jako bardzo prawego i pracowitego biskupa; należy tu wspomnieć o opiece duszpasterskiej jaką otoczył katolików w diasporze mazurskiej i kłajpedzkiej budując tam kościoły i erygując parafie, zaangażował się w opracowanie i wydanie polskich śpiewników i modlitewników.
Za jego czasów rozwinęła się działalność bractw i stowarzyszeń religijnych, dbał o chorych i potrzebujących. Biskup był również budowniczym nowej siedziby biskupiej, którą wystawił w latach 1844-1845.
W roku 1894 biskup Andrzej Thiel wyrażając hołd biskupowi Józefowi Ambrożemu Geritzowi wystawił właśnie wspomnianą kapliczkę, poświęcając ją ku czci św. Józefa. O całym tym fakcie i intencji informuje tablica z inskrypcją w elewacji bocznej cokołu.
Kapliczka została wystawiona na koszt ordynariusza, charakteryzuje się ona sporym bogactwem dekoracyjnym i profesjonalizmem wykonawców. Widać to zwłaszcza w opracowaniu figury św. Józefa z Dzieciątkiem czy nawet w metaloplastyce ogrodzenia, w przypadku tej budowli ważny jest też dobór materiału. Kapliczkę przy ul. Katedralnej w roku 1995 wpisano do rejestru zabytków. Wyczerpując temat odnoszący się do tego typu obiektów, należy dodać iż we Fromborku znajdziemy jeszcze dwie kapliczki - jedna znajduje się przy ul. Elbląskiej a inna przy drodze do miejscowości Baranówka.
Pierwsza z nich znajduje się na prywatnej posesji, posiada tradycyjną formę o smukłej bryle podzielonej gzymsami i wnęką na figurę. Kapliczka położona przy drodze już poza granicami Fromborka, została ufundowana przez rodzinę Woelcki w roku 1823. Budowla ta posiada oryginalną i rzadko spotykaną formę, posiada kształt wysokiego słupa na planie kwadratu z arkadowym prześwitem wspartym na filarach. Podobnie jak w kapliczce św. Józefa, tutaj podobnie na cokole umieszczono tablicę z inskrypcja fundacyjną.