Białka mająca swoje źródła w Tatrach to rzeka w Polsce wyjątkowa, zachowała górski charakter na całej długości, jest jedną z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce. W środkowym odcinku znajduje się rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”.
Przełom tworzą dwie skały położona na zachodzie Obłazowa oraz Kramnica od wschodu, po wejściu na jedna z nich podziwiać możemy całą okolicę: Taty, Podhale, Gorce, jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i Spisz. Rezerwat „Przełom Białki pod Krempachami” nie jest zbyt rozległy ma około 8 ha utworzono go już w 1931 roku, co najlepiej świadczy o unikalnym charakterze tego miejsca.
Białka jest dopływem Dunajca znacznie od niego mniejszym, ale tez znacznie bardziej czystym, o bardziej górskim charakterze. Całe dno i brzegi rzeki stanowią otoczaki, z których górale z podhala robią podmurówki swoich domów. Niestety rabunkowe pozyskiwanie kamienia z rzeki stało się widoczne gołym okiem, po prostu w rzece brakuje otoczaków średniej wielkości. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w kąpieli. Woda w rzece jest na tyle zimna, że na pływanie warto wybrać upalny dzień.
Jest to zupełnie inne miejsce niż przełom Dunajca położony około 20 km na północny wschód. Rzeka nie przebija się przez masyw górski, tylko przepływa miedzy dwoma skałami. O ile nad Dunajcem podziwiamy najbliższe otoczenie, to wzniesienia przełomu Białki tworzą dodatkowo wspaniały punkt obserwacyjny na bardzo rozległą okolicę.
Skały przełomu Białki od dawna przyciągały ludzi. W jaskiniach Obłazowej archeolodzy odnaleźli ślady człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał ją ok. 50 tysięcy lat temu, oraz niezwykłe znalezisko, jakim jest bumerang. Po rozpoczęciu prac archeologicznych jaskinię zamknięto, dla turystów. Polecam nabyć leszczynowy bumerang od miejscowych dzieciaków, które w sezonie czasem je tu sprzedają i spróbować swoich sił.
Rzeka Białka jest naturalną granicą między Spiszem (Kramnica) a Podhalem (Obłazowa Skała) wyjątkiem jest Nowa Biała - spiska wieś po „niewłaściwej” stronie. Przełom Białki znajduje się na granicy tej miejscowość. Część mszy odprawia się tu w języku słowackim. Zabudowa Nowej Białej jest całkowicie odmienna od okolicznych podhalańskich wsi. Jeśli ktoś wybierze się na wycieczkę z Białki Tatrzańskiej (około 5 km) będzie zaskoczony te miejscowości różni wszystko. Mieszkańcy tych dwóch sąsiadujących ze sobą wsi nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów.
Czerwone Skałki, bo tak nazywają przełom Białki okoliczni mieszkańcy, są miejscem, które przyciąga ludzi. Tu przyjeżdżają nowożeńcy robić swoje ślubne fotografie, tu kręcono ”Janosika” oraz film ”Karol. Człowiek, który został papieżem” i ja zawsze tam wracam chętnie, kiedy tylko jestem w okolicy.