Cudowna figura Matki Bożej Brzemiennej słynąca łaskami, otaczana jest szczególną czcią przez Kaszubów i mieszkańców Gdańska. Początki matemblewskiego Sanktuarium związane są z podaniem o objawieniu, które miało miejsce w 2 poł. XVIII w.
Pewnego dnia podczas szalejącej zamieci śnieżnej, miejscowy stolarz musiał udać się do odległego o 10 km Gdańska po pomoc dla rodzącej żony, której stan gwałtownie się pogarszał. Mężczyzna zasłabł w drodze. Nie mógł iść dalej, ale zaczął modlić się o zdrowie dla dziecka i żony. Po chwili ujrzał brzemienną niewiastę, otoczoną niezwykłą poświatą, która oznajmiła mu, że może wracać do domu. Ostatkiem sił wrócił i ujrzał zdrową żonę i syna.
Wieść o cudzie szybko się rozeszła. Zaczęły przybywać do Matemblewa kobiety, które nie mogły urodzić lub spodziewały się potomstwa. Ustanowiły zwyczaj przynoszenia ze sobą woreczków z ziemią, z której usypano później kopiec. Na jego szczycie cystersi z opactwa w Oliwie wznieśli kaplicę z figurą Matki Bożej Brzemiennej, która stała się ulubionym miejscem zakochanych, narzeczonych i młodych par małżeńskich.