Goszcząc na Roztoczu czy tylko przez nie przejeżdżając, nie wolno ominąć Górecka Kościelnego. Puszczańska osada skupiła się przy modrzewiowym kościele z 1768 r., w którym zachowały się cenne rokokowe ołtarze i ambona. Na zachód od kościoła wspaniała aleja wiekowych dębów prowadzi w stronę doliny potoku Szum. Można nią dojść do modrzewiowych kapliczek upamiętniających miejsca XVII-wiecznych objawień św. Stanisława Biskupa. Zarówno kapliczka Pod Dębami, jak i druga - Na Wodzie mają barokowe, a nawet późnorenesansowe wyposażenie. Kaplica Na Wodzie stoi na palach ponad wodami Szumu. Wypływają spod niej źródła, których wody mają uzdrawiającą moc. Naprawdę pomóc mogą jedynie osobom o niezłomnej i głębokiej wierze. Kładka nad Szumem doprowadza do jeszcze jednej cudownej krynicy, tzw. Bożej Łezki.
W Górecku Kościelnym działa niewielkie Parafialne Muzeum Wsi. Na placu w pobliżu kościoła co roku odbywa się Festiwal Pieśni Maryjnej. Huczne i tłumne są także odpusty w święto patrona świątyni, św. Stanisława.
Kilkaset metrów na północ od kościoła, przy drodze do Górecka Starego znajduje się parking. Podążając z tego miejsca za niebieskimi znakami ścieżki przyrodniczej, wejdziemy do rezerwatu "Szum". W pięknej dolinie strumienia atrakcją są kilkudziesięciocentymetrowe wodospady - zwane szumami lub szypotami. Po dojściu do końca ścieżki (ok. 3 km marszu) można wrócić drugim brzegiem doliny, znakowanym czerwonym szlakiem turystycznym. Do parkingu dostaniemy się przekraczając Szum koroną zapory, która spiętrza jego wody, tworząc malownicze śródleśne jeziorko. Jest tu mała elektrownia wodna.
Na skarpie nad rozlewiskiem Szumu - królestwem bobrów, od niedawna działa "Karczma nad Szumem". Cała z drewna, przypomina zagubioną w głuszy leśniczówkę. Można tu smacznie zjeść, a także przenocować (tel. 0 606 755 825). Z okien karczmy można podpatrywać pracowite bobry, ogryzające i powalające drzewa w dolinie strumienia. Właściciele organizują przejażdżki samochodami terenowymi po okolicy.