Pomnik - ławeczka Jana Karskiego w Kielcach znajduje się na moście nad rzeką Silnicą w miejscu gdzie przepływa ona pod ulicą Sienkiewicza. Przedstawia postać Jana Karskiego siedzącą na ławeczce, z laseczką i pochylonego nad szachownicą. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 23 kwietnia 2005 roku.
Pomnik Karskiego jest drugim z serii sześciu rzeźb pomnikowych dłuta Karola Badyny poświęconych pamięci Jana Karskiego. Ławeczki różniące się niektórymi detalami powstały w Waszyngtonie (2002), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009) i Warszawie (2013). Pomnik w całości wykonano z brązu. Fundatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.
Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa, ma ona bowiem głęboko symboliczny wymiar. To tutaj niedaleko, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej pod adresem Planty nr.7 rozegrały się główne wydarzenia tzw. pogromu kieleckiego.To wody tej małej rzeczki były niemym świadkiem zdarzeń z dnia 4 lipca 1946 roku kiedy zamordowano tu około 40 Żydów. A i szachownica nie jest elementem przypadkowym - szachy to ulubiona rozrywka profesora Karskiego. Podczas gry w szachy też zasłabł i zmarł.
Układ figur na pomnikowej szachownicy zwany jest „partyjką Karskiego”. Ponoć nikt jej jeszcze nie wygrał....
Jan Karski (1914 - 2000) to legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy poinformował świat o masowej zagładzie Żydów. Odznaczony Orderem Orła Białego i Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ławeczka Jana Karskiego wpisała się trwale w kielecki krajobraz. Turyści też mają z niej korzyści bo stanowi tło do pamiątkowych fotografii.