pehade
piątek, 29 maja 2015, 21:07
Pierwsza wzmianka o miejscowości noszącej wtedy nazwę Grabino pochodzi z 1273 roku, kiedy Mściwój II darował ją zięciowi sołtysa tczewskiego. W 1308 roku, po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków Grabiny stały się siedzibą wójtostwa. Już wtedy istniał na wzniesieniu przy ujściu Kłodawy do Motławy dwór obronny otoczony palisadą, wałami i fosą. Był on ośrodkiem zarządzania Żuławami Steblewskimi.
Na początku XV w. w miejscu drewnianego dworu Krzyżacy wznieśli murowany zamek na planie czworoboku z dwoma wieżami obronnymi.
Po wojnie trzynastoletniej i wypędzeniu Krzyżaków z Gdańska Grabiny przeszły na własność miasta nad Motławą. Zamek w XV i XVI w był wielokrotnie niszczony podczas konfliktów wojennych i powodzi – i za każdym razem odbudowywany. Także wojny szwedzkie i napoleońskie spowodowały całkowitą ruinę wciąż odtwarzanego obiektu.
W ciągu tego czasu i aż do II wojny światowej wielokrotnie zmieniali się zarządcy dóbr Grabińskich i ich właściciele. Trzeba podkreślić, że mimo wielokrotnych najazdów i powodzi budowle odbudowywano, choć w zmieniającej się formie. Dzisiejszy kształt grabiński zameczek uzyskał po odbudowie w połowie XIX wieku.
Po II Wojnie Światowej zabudowania zamkowe użytkowane były przez PGR z Pruszcza Gdańskiego, a obiekt popadał w coraz większą ruinę. Obecnie zameczek jest własnością prywatną. Właściciele wykonali kilka prac, mających na celu podniesienie obiekty z ruiny. Miedzy innymi poddano renowacji bramę zamkową, uprzątnięto teren zamku i parku oraz odgruzowano zabytkowe XV-wieczne piwnice.
Wśród obiektów wartych zobaczenia są piwnice dawnego zamku ze sklepieniami kolebkowymi od strony zachodniej, kaplica (fila parafii suchodębskiej) urządzona po ostatniej odbudowie w dawnej izbie czeladnej oraz znajdująca się przy południowo - zachodnim narożniku budynku mieszkalnego ceglana brama z kamiennym herbem Gdańska (wieś i zamek od połowy XV w. do początków XIX w. była własnością Gdańska). Fosy od strony północnej i północno - wschodniej wypełnione są wodą. Po lewej stronie od bramy wjazdowej na teren zamku można obejrzeć ceglane ściany wyschniętej fosy południowej i południowo - wschodniej, a także fundamenty murów i baszt. Między korytem Motławy, a kanałem Kłodawy znajduje się 4-hektarowy park. Wejście przy bramie z herbem Gdańska i dalej kładką przez kanał Kłodawy. Znajdują się tam kilkusetletnie okazy dębów. Miedzy innymi 700-letni dąb o obwodzie 690 cm.