Kościół pw. św. Stanisława Biskupa z 1257 roku z fundacji Bolesława Pobożnego jest najstarszą świątynią zakonną w Kaliszu. Wczesnogotycki, trzynawowy, pierwotnie bazylikowy, w XIV wieku przebudowany na halowy. Szczyt kościoła wczesnobarokowy. We wnętrzu warto zobaczyć: na sklepieniach bogatą dekorację stiukowę w typie lubelsko-kaliskim, późnobarokowe ołtarze główny i boczne. Przy kościele gotycka kaplica Męki Pańskiej.
Klasztor z połowy XIV wieku, pierwotnie gotycki, przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, z krużgankami wokół wirydarza. Kościół i klasztor otacza mur (częściowo gotycki) stanowiący fragment murów obronnych miasta.
Ciekawostka archeologiczna 1: Podczas prowadzonych w kościele prac remontowych odkryto na początku lutego 2018 r. niezwykle rzadką srebrną monetę wzorowaną na matapanie (wenecki grosz). Podobnych monet znaleziono w naszym kraju zaledwie trzy a ta konkretna (czwarta) jest - zdaniem archeologów, - południowosłowiańskim naśladownictwem oryginału. Oprócz niej znaleziono m.in. monetę z wizerunkiem Stefana II Urosza (król Serbii), denar węgierski i rzadko spotykany dwudenar Zygmunta Augusta z 1570 r.
Ciekawostka archeologiczna 2: Pod koniec lutego 2018 r. w prezbiterium kościoła franciszkanów odkryto znajdujące się pod tynkiem 16-metrowe malowidło przedstawiające prawdopodobnie św. Krzysztofa. Wg konserwatorów może być ono największym freskiem w Polsce a może nawet i w Europie.
Źródła informacji: Nasze Miasto Kalisz ; Wiadomości Nasze Miasto Kalisz