Baszta Dorotka jest jednym z zachowanych elementów dawnych murów obronnych Kalisza. Została wzniesiona w poł. XV w., pierwotnie posadowiona na rzucie prostokąta. Obecny kształt uzyskała około poł. XVI w., podczas przebudowy po pożarze miasta (1537 r.). Jest to obiekt dwukondygnacyjny o wys. 9,46 m i średnicy 5,35 m, nakryty dachem półstożkowym. Przystosowana do funkcji obronnych z racji posiadania trzech okrągłych otworów strzelniczych.
Dawne archiwalia z II poł. XVIII w. nazywają ją „skarb” co świadczy, że pełniła funkcje magazynowe. Używana również była nazwa „carceres” (więzienie), ale dostępne źródła sądowe z tamtego okresu nie potwierdzają takowego przeznaczenia wieży. Od poł. XIX w. nosi nazwę Dorotka, ogólnie przyjętą do dziś (nieznane jest pochodzenie tej nazwy).
Od 2017 r. Baszta Dorotka pełni funkcję Centrum Kaliskich Baśni i Legend . We wnętrzu fortecy, z pomocą multimediów najmłodsi turyści mogą poznać najbardziej znane podania i legendy kaliskie. Mogą stanąć oko w oko z „Milczącą Żabą”, „Marcinkiem”, „Dorotką” – lalką artystyczną. Zobaczyć mural przedstawiający Kalisz pod panowaniem Dynastii Piastów Kaliskich.
Warto wiedzieć: Zwiedzanie Baszty Dorotki jest połączone ze zwiedzaniem skarbca sanktuarium Świętego Józefa