Kolekcja Muzeum Dobranocek składa się z przedmiotów związanych tematycznie z popularnymi dobranockami. Powstawała ona na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a początek dały jej osobiste pamiątki z dzieciństwa Wojciecha Jamy (kolekcjonera dobranocek i obecnego kierownika muzeum).
W Muzeum Dobranocek zobaczymy m.in. opakowania po dawnych artykułach spożywczych - rzeczy niezwykle rzadkie i trudne do zdobycia, ponieważ najczęściej po uporaniu się ze smakowitą zawartością, wędrowały do kosza. Znajdują się tu m.in.: opakowania po gumach balonowych "Bolek i Lolek", batonikach "Maja" oraz "Wilk i Zając". Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym (zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość): miód sztuczny "Maja", olejek, szampon i mleczko kosmetyczne z serii "Jacek i Agatka", mydełka "Jacek i Agatka", "Ptyś", "Gąska Balbinka" i inne. Niektóre eksponaty mają ponad czterdzieści lat!
Są też przedmioty wyjątkowe i unikatowe, stanowiące niewątpliwie ozdobę kolekcji: oryginalne lalki z filmów kukiełkowych Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek, oryginalne folie z kadrami z filmów rysunkowych: Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Kudłatek. Ponadto na kolekcję składają się liczne zabawki, gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, projektory do wyświetlania przezroczy. Są też walory filatelistyczne m.in. znaczki, stemple i kartki pocztowe z kadrami z filmów. Część ekspozycji zajmują przedmioty codziennego użytku takie jak: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne.
Większość ze zgromadzonych w muzeum przedmiotów, produkowana była seryjnie i dostępna w sklepach. Z biegiem lat utraciły one swoją pierwotną funkcję i stały się zabytkami kultury materialnej.