W okolicach dzisiejszych Pobiedzisk książę Kazimierz, zwany później Kazimierzem Odnowicielem, pokonał w bitwie zbuntowanego namiestnika Mazowsza Masława. Na pamiątkę tego zdarzenia książę nadał w 1048 roku małej osadzie nazwę, która wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „pobieda” (zwycięstwo). Prawa miejskie Pobiedziska uzyskały dopiero po ponad 200 latach - w 1257 r. Pamięć o Kazimierzu Odnowicielu jest dla mieszkańców tego wielkopolskiego miasteczka ciągle żywa.
W herbie miasta, który jest jednym z najstarszych herbów miast polskich, postać księcia znajduje się w prawym polu. Główna ulica miasta nosi nazwę Kazimierza Odnowiciela. Z okazji 950-lecia istnienia Pobiedzisk został ufundowany dzwon "Kazimierz Odnowiciel", który obok trzech mniejszych zawisł w XIX-wiecznej, drewnianej dzwonnicy przy kościele parafialnym. Szkoła podstawowa już w 1932 r. otrzymała swego patrona. Istniejący od 1999 r. Zespół Szkół im. Kazimierza Odnowiciela posiada przy ul. Kostrzyńskiej cztery budynki, w których mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum.
Gdy zbliżała się 750. rocznica nadania praw miejskich Pobiedziskom, władze miasta podjęły decyzję o postawieniu pomnika Kazimierza Odnowiciela. Rozpisano konkurs na projekt monumentu, który wygrał prof. Wiesław Koronowski, kierownik katedry rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. 30 czerwca 2007 r. na skwerze przed Zespołem Szkół został odsłonięty pomnik. Na cokole pomnika są umieszczone słowa kronikarza Galla Anonima, które dotyczą Kazimierza Odnowiciela: „Zdobył zwycięstwo, pokój i cały kraj”. Sama postać księcia ma 240 cm wysokości i odlana jest w brązie.