Na Starym Mieście, przed Ratuszem Staromiejskim w 2006 r., w 395. rocznicę urodzin Jana Heweliusza, odsłonięto pomnik jednego z najsłynniejszych gdańszczan.
Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku. Pochodził z zamożnej, niemieckojęzycznej, luterańskiej rodziny kupców i browarników. Był astronomem, matematykiem i konstruktorem przyrządów naukowych. W 1640 r. założył obserwatorium astronomiczne, w którym dokonał wielu obserwacji położeń planet, komet, gwiazd, Księżyca. W wyniku tych badań wydał w 1647 r. pracę „Selenografia”, w której opisał powierzchnię Księżyca i opublikował dokładne - jak na owe czasy - mapy. Zbudował największy wówczas na świecie teleskop długości 50 m. Od 1664 r. był członkiem Królewskiego Towarzystwa Nauk w Londynie. Był rajcą Starego Miasta. Zmarł w 1687 r. w Gdańsku; ciało jego zostało pochowane w grobowcu kościoła św. Katarzyny.
Autorem pomnika Jana Heweliusza jest gdański rzeźbiarz Jan Szczypka (1962). Monument wykonany z brązu przedstawia naturalnej wielkości siedzącą postać astronoma.
W 400. rocznicę urodzin słynnego gdańszczanina rok 2011 ustanowiono w Polsce rokiem Jana Heweliusza.