Budowniczym i jednocześnie właścicielem domu przy ul. Tuwima 17 w Łodzi (dawniej ul. Przejazd 15/17) był Otto Gehlig, który przybył do Łodzi z Wrocławia na zaproszenie łódzkiego fabrykanta Juliusza Heinzla.
Budowa domu została ukończona w 1883 roku. Budynek przystosowany był do wykonywanego przez właściciela zawodu, obok części mieszkalnej funkcjonował tartak i stolarnia. W miarę wzrostu zamożności Gehlig przerobił dom według własnego projektu. Z jego obu stron symetrycznie dobudował niskie pawilony z tarasami na dachach. Zmianie uległ także dach i część środkowa budynku - pojawiły się lukarny, czyli pionowe okienka na dachu doświetlające poddasze. Parterowy dom mieszkalny otrzymał nowy kształt, uzyskując wygląd bogato dekorowanej rezydencji - w stylu niemieckiego renesansu połączonego z niderlandzkim manieryzmem.
Gehlig był sławny wśród łódzkich architektów, ale z uwagi na brak formalnego wykształcenia jego plany były podpisywane przez innych twórców, m.in. Hilarego Majewskiego, Franciszka Chełmińskiego. Według jego planów wzniesiono budynek Filharmonii Łódzkiej (obecnie już nieistniejący), Pałac Heinzla.
W 1904 roku budowle stanowiące przedsiębiorstwo Gehlinga zniszczył pożar. Do czasów nam współczesnych pozostała tylko willa-rezydencja, która została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.