Na budynku Gimnazjum im. ppłk. dr. Bernarda Śliwińskiego w Poniecu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona jego pamięci. Tablicę ufundowała społeczność gimnazjum w 2002 roku.
Bernard Śliwiński urodził się 5 lipca 1883 roku. Dzieciństwo spędził w Poniecu, gdzie chodził do szkoły podstawowej, nazywanej wówczas komunalną. Dalej uczęszczał do wschowskiego gimnazjum, a następnie studiował prawo w Berlinie i Wrocławiu, uzyskując w 1911 roku tytuł doktora.
Jego kariera wojskowa zaczęła się w latach 1907-1908, kiedy to odbywał służbę wojskową. Został zwolniony do rezerwy, ale niebawem go powołano. W 1910 roku awansowany został do stopnia sierżanta. W roku 1912 otrzymał patent oficerski na podporucznika. W okresie I wojny światowej walczył po stronie niemieckiej, otrzymując stopień porucznika. Marzył o założeniu munduru polskiego. Korzystając z historycznego zamieszania w 1918 roku, zrzucił mundur niemiecki i wrócił w rodzinne strony. Po wybuchu powstania wielkopolskiego objął dowództwo oddziału Grupy „Leszno”. Za zasługi w powstaniu awansowano go w 1919 roku do stopnia kapitana i również w tym samym roku do stopnia majora, a następnie podpułkownika. W 1922 roku został przeniesiony do rezerwy. Mundur ponownie założył w sierpniu 1939 roku. Był żołnierzem Armii „Poznań”, walcząc w bitwie nad Bzurą, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł w obozie jenieckim w Neubrandenburgu 18 grudnia 1941 roku.