Park został utworzony w roku 1875 na terenie leśnym, według planów architekta Hilarego Majewskiego. Pierwotnie był to skwer publiczny założony na potrzeby osób korzystających z pobliskiego dworca kolejowego Łódź Fabryczna, stąd też nazwano go Parkiem Kolejowym. W 1884 r. na terenie zieleńca została wybudowana katedra prawosławna św. Aleksandra Newskiego, co poskutkowało nieoficjalnym nazywaniem parku Aleksandryjskim.
W latach 30. XX w. zieleniec przeszedł modernizację. W latach 1994-1995 pozyskał częściowy, niski, ceglany murek ogrodzeniowy. Na przełomie 2019 i 2020 r. poddano go kompleksowej przebudowie.
W latach 60. XX w. nazwę parku przemianowano na park im. Stanisława Moniuszki (twórca hejnału Łodzi „Prząśniczki”). Popiersie kompozytora znajduje się od strony ul. Narutowicza. Zostało ufundowane przez mieszkańców miasta w roku 1963. Autorami rzeźby są łódzcy plastycy Elwira i Jerzy Mazurczyk.
Ciekawostka: Pierwotnie popiersie Stanisława Moniuszki było odwrócone tyłem do ulicy. Na prośbę mieszkańców w 1970 r. rzeźbę odwrócono.