Magura Małastowska to jeden z wyższych szczytów Beskidu Niskiego - 813 m n.p.m. Mimo że jest zalesiona, to jednak mocno zurbanizowana. Na jej zboczach usytuowano sporo wyciągów narciarskich - od prostych dla niedoświadczonych, do klasycznego wyczynowego stoku spełniającego warunki klasy FIS. Są też wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego i snowboardu. Niedaleko szczytu usytuowane jest schronisko, które może pomieścić do 30 osób. Krzyżuje się tam wiele szlaków turystycznych prowadzących do uroczych zakątków Beskidu Niskiego.
Magura Małastowska to także pamiątka po wielkich bitwach I wojny światowej. Aż trzy cmentarze wojenne na jej stokach dowodzą, jak ważnym obiektem strategicznym była w tamtych czasach.
A przyroda? Pomimo dużej ilości szlaków turystycznych, wyciągów oraz nadajnika sieci komórkowych zachowała się w stanie czystym i dzikim. Można tu spotkać wilki - co stanowi w Polsce rzadkość, a w dużych ilościach jelenie i sarny, dziki, kuny oraz lisy. Ponadto możliwe jest zobaczenie żbików, a dwa lata temu widziano niedźwiedzia, który przywędrował ze słowackiej strony. Roślinność to klasyczny las dębowo-grabowy ze sporą ilością sosny i jodły. Znajduje się tu również sporo roślin endemicznych, które występują tylko na tym obszarze - ewentualnie w innych miejscach, ale wówczas w bardzo małych ilościach. Należy wymienić m.in. storczykowate i paprocie; natrafić można także na skupiska cisa, modrzewia i jawora.