Zespół Dworu Starościńskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Leżajskiej, znajduje się w centrum Leżajska. Stała ekspozycja muzeum ukazuje historię, tradycję, kulturę, życie codzienne, czasy wojen i przemian społeczno-gospodarczych zachodzących na Ziemi Leżajskiej na przestrzeni wieków.
W historię Leżajszczyzny wpisane jest zabawkarstwo, które swoją tradycją sięga XVIII w. Zabawki drewniane, robione ręcznie takie jak: pukawki, fujarki, samochody, grzechotki, motyle i ptaki klaskające skrzydłami, czy dziobiące kurki i koguty są częścią stałej ekspozycji Muzeum.
Z Ziemią Leżajską związane jest także browarnictwo, które swoją bogatą tradycją sięga 1525 r. Wtedy to właśnie Zygmunt I Stary nadał przywilej warzenia piwa oraz zezwolił na budowę browaru przy Dworze Starościńskim. Ekspozycja Browarnictwa znajdująca się w północno-wschodniej oficynie Zespołu Dworu Starościńskiego, przedstawia historię piwa, proces jego produkcji, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar. Zwiedzający mają okazje obejrzeć film, przedstawiający bogatą historię browaru i Ziemi Leżajskiej.
Działalność Muzeum urozmaicają liczne wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno-naukowe oraz projekcje filmowe. Dla leżajskich dzieci Muzeum organizuje lekcje muzealne połączone z warsztatami ceramicznymi.