Cmentarz poznańskiej gminy żydowskiej miał w historii kilka lokalizacji. Pierwsza nekropolia znajdowała się na Złotej Górze, która mieściła się w okolicach obecnego kościoła dominikanów. Do początków XIX wieku Żydzi chowali swoich zmarłych na cmentarzu na Muszej Górze zlokalizowanej w okolicach dzisiejszego Placu Wolności. Po jego likwidacji nowy kirkut otwarto przy ulicy Głogowskiej (dawniej noszącej nazwę Focha). Pierwszy pochówek miał tu miejsce w 1804 r. Na cmentarzu spoczęli znani poznańscy rabini z Akiwą Egerem na czele.
Kirkut przy ulicy Głogowskiej zniszczony został przez hitlerowców, którzy kamienne macewy wykorzystali jako materiał budowlany. Po zakończeniu wojny cmentarz definitywnie zlikwidowano, przenosząc szczątki zmarłych i ocalałe macewy na cmentarz miłostowski. Teren kirkutu przejęły Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Obecnie - staraniem organizacji żydowskich - w miejscu kirkutu utworzono miejsce pamięci, odtwarzając część nekropolii. Ustawiono tutaj nowe macewy Akiwy Egera i jego rodziny oraz innych rabinów. Pod murem umieszczono kilka zabytkowych nagrobków. Przy wejściu na ścianie znalazły się pamiątkowe tablice.