W Chełmie, przy ulicy Stefana Czarnieckiego 8, znajduje się monumentalny gmach, zajmowany obecnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Budynek ten powstał w 1890 roku z przeznaczeniem na prawosławne seminarium duchowne. Pierwsze chełmskie seminarium powstało w roku 1875 z inicjatywy arcybiskupa chełmskiego i warszawskiego Leoncjusza Rostowskiego. Szkoła zajęła budynki po zlikwidowanym seminarium unickim.
"Zapotrzebowanie" na dużą ilość duchownych prawosławnych, wymusiło budowę nowej szkoły. Wspomnieć tu należy, że był to okres ostatecznej kasaty ostatniej unickiej administratury w Imperium Rosyjskim, właśnie w Chełmie. Wiązały się również te wydarzenia z działaniami antyunickimi i rusyfikacyjnymi na ziemiach zaboru rosyjskiego.
Istniejący do dziś gmach oddano do użytku w roku 1890. Budynek seminarium w kształcie litery "E", był obiektem nowoczesnym: zainstalowano w nim kanalizację, wodę bieżącą i centralne ogrzewanie. Alumni zamieszkiwali na trzecim piętrze, drugie zajmowały sale lekcyjne i biblioteka, pierwsze zaś aula i gabinet rektora. Środkową, tylną część zajmowała kaplica seminaryjna św.Leoncjusza. Do czasów obecnych po kaplicy pozostało zwieńczenie dachu w postaci kopuły.
Po wybuchu I wojny światowej,w budynku seminarium utworzono rosyjski szpital wojskowy. W 1915 roku alumni, duchowni i ludność prawosławna z Chełma opuszcza miasto, udając się na uchodźstwo w głąb Rosji. Na krótko, bo tylko na okres jednego roku -1943-44, seminarium wznawia nauczanie przy wsparciu niemieckich władz okupacyjnych aby po zakończenie wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości stać się siedzibą Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego.
Całość obiektu na 6,5 hektarowej powierzchni otoczona jest wysokim murem, wewnątrz którego znajduje się wiele zabytkowych drzew, obiekty sportowe, baseny oraz jedno z najlepszych Schronisk Młodzieżowych.