Początki teatru bydgoskiego sięgają XVII w., ale jego dynamiczny rozwój nastąpił w XIX w. W latach 20. tego stulecia rozebrano kościół klasztorny przy ulicy Mostowej skasowanego zakonu karmelitów, a w jego miejscu zbudowano pierwszą stałą siedzibę Teatru Miejskiego.
Budynek dwukrotnie spłonął. Pierwszy raz w 1835, a jego odbudowę zakończono w 1840 r. Drugi pożar miał miejsce w 1890 r. Po zniszczeniu budowli podjęto decyzję o budowie nowego reprezentacyjnego gmachu. Kosztem 450 tys. marek powstał monumentalny kompleks mogący pomieścić na widowni 800 osób. Autorem projektu architektonicznego był Christian Heinrich Seeling, który zrealizował założenia miejskiego radcy budowlanego Carla Meyera. Meyer po rekonesansie odbytym po teatrach niemieckich wybrał najlepsze rozwiązania, które zaowocowały oddaniem w 1896 r. jednego z najpiękniejszych i najnowocześniejszych ówcześnie budynków teatralnych.
Pierwsze przedstawienie na nowej scenie odbyło się w obecności cesarza Wilhelma II. Teatr Miejski przez prawie 50 lat służył niemieckim i polskim zespołom. W 1945 r. podczas walk o miasto ostrzelany budynek spłonął. Mimo że nadawał się do odbudowy, podjęto decyzję o jego rozbiórce, którą zakończono w 1946 r. W jego miejscu utworzono duży skwer służący wypoczynkowi mieszkańców miasta.
Z okazji 650-lecia miasta odsłonięto w miejscu, gdzie stał teatr, pamiątkową tablicę z jego wizerunkiem.