Jan i Stanisław Cetnarscy byli burmistrzami i budowniczymi Łańcuta. Ich pomnik w formie ławeczki znajduje się przy Placu Sobieskiego i został odsłonięty 2 maja 2008 roku.
Bracia burmistrzowali w mieście na przełomie XIX i XX wieku. Ten czas odznaczał się szeregiem doniosłych dla miasta przemian. W okresie tym realizowano bardzo ważne inwestycje, które w znacznym stopniu usprawniły codzienne funkcjonowanie jego mieszkańców. Przede wszystkim wprowadzono elektryczność, założono sieć kanalizacyjną, wybrukowano chodniki, wyregulowano ulice, które otrzymały nową nawierzchnię. W mieście pojawiły się też nowe budynki, takie jak sąd, koszary wojskowe, gimnazjum założone z inicjatywy m.in. Jana Cetnarskiego, szkoła ludowa, rzeźnia. Ten rozwój urbanistyczny sprawił, że Łańcut w 1894 roku podniesiony został do rzędu miast murowanych.
Jan i Stanisław Cetnarscy byli ponadto szeroko zaangażowani w sferę życia kulturalnego Łańcuta. Jan założył w 1894 roku Stowarzyszenie Mieszczan "Gwiazda". "Gwiazda” organizowała pogadanki i odczyty o różnej tematyce, urządzała zabawy, festyny i prowadziła Amatorskie Koło Teatralne. Prężny rozwój tej organizacji kulturalnej był w dużej mierze zasługą jej wieloletnich prezesów, braci Cetnarskich.
Pomnik braci zaprojektował Wrzesław Żurawski, a wykonał architekt Kazimierz Bester.