W Palczowicach, niewielkiej wsi małopolskiej, na rozdrożu dróg w pobliżu Kościoła pw. św. Jakuba Młodszego stoi mająca swoją historię, charakterystyczna, zabytkowa figura Jana Nepomucena z 1852r. . Z opowiadań okolicznych mieszkańców wynika, że wieś w okresie okupacji jako katolicka przeznaczona została do wysiedlenia. Okupant planował zniszczenie wszelkich symboli i pomników związanych z wiarą katolicką.
W miejsce wysiedlonych mieszkańców przewidziano zasiedlenie Palczowic rolnikami niemieckimi z Rumunii i Ukrainy. Datę „akcji” przewidziano na 17 czerwca 1942r. i kierował nią lagerführer Luber z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Znając hitlerowskie plany i chcąc uchronić zabytkowy pomnik Jana Nepomucena, Palczowiczanie rozebrali go i przenieśli na miejscowy cmentarz, gdzie przetrwał wojnę.
Zniszczony zabytkowy pomnik mieszkańcy próbowali naprawiać własnym sumptem i dopiero w latach 2006/2007 studenci katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby krakowskiej ASP dokonali odnowienia i zabezpieczenia zabytku.