Maria Eugenia Jasińska urodziła się 29 listopada 1906 r. w Łodzi. Była aktywną harcerką, żołnierzem ZWZ i AK. Podczas II wojny światowej pracowała jako farmaceutka w aptece "Pod Łabędziem" przy zbiegu ulic: Wólczańskiej i 6 Sierpnia (apteka funkcjonuje do dnia dzisiejszego). Bezinteresownie pomagała ludziom potrzebującym pomocy. Organizowała wysyłki paczek do obozów koncentracyjnych. Była łączniczką, która zajmowała się "przerzutami" ludzi za granicę.
W piwnicy apteki, w której pracowała (szefem placówki był Niemiec) potajemnie wytwarzała fałszywe dokumenty dla żołnierzy AK i uciekinierów. 19 kwietnia 1942 r. została aresztowana pod zarzutem pomocy angielskim oficerom. Początkowo była zatrzymana w więzieniu przy ul. Gdańskiej, następnie przewieziono ją na Radogoszcz. 8 marca 1943 r. odbyła się sprawa przeciwko Jasińskiej, która była prowadzona przez niemieckich oficerów. Wyrok - kara śmierci. Egzekucji dokonano 20 kwietnia 1943 r. przez powieszenie w więzieniu przy ul. Kopernika 29.
Ciała Marii Jasińskiej nigdy nie odnaleziono. Symbolicznie pozostała na zawsze w murach więziennych Radogoszcza. W 1944 r. została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, natomiast w 1945 r. rodzina Jasińskiej otrzymała wyrazy uznania od Naczelnego Dowództwa Brytyjskich Sił Powietrznych. Na ścianie budynku apteki znajduje się tablica upamiętniająca osobę Marii Eugenii Jasińskiej.